03-9462911ecogym10@gmail.com

הליכה נורדית עם מקלות הליכה – מהי ומה ניתן להפיק ממנה ?

הליכה נורדית היא דרך נהדרת לצאת להליכה לבד או בחברותא, בשכונה הקרובה, בשדות ובהרים
בחוף הים, בפארקים או בטיילת העירונית.

הייחוד של ההליכה הנורדית "ללכת עם הידיים", בהשוואה לריצה והליכה, הוא הדגשת השימוש בכוח בקבוצות השרירים של פלג הגוף העליון !!!!!

ההבדל בין שלושת הפעילויות הוא השימוש במרכיב הכוח

לכן משפיעה באופן חיובי לשחרור מתח בשרירי הצוואר והכתפיים , ונמצאה כעוזרת לכאבי גב, ברכיים מפרקי הירך עקב התכונה לחלק עומסים על המפרקים בגפיים מחדש !
מפעילה הרבה מאד משרירי גופנו ואת מרביתם, במרכיב הכוח הדינמי ולכן מחזקת ומחטבת מאד את פלג הגוף העליון,
כתוצאה מכל האמור מעלה ומגבירה את שריפת הקלוריות יותר בהשוואה להליכה רגילה באותם תנאים וכמובן בהתאם לרמת העצימות שמסוגל הצועד להפעיל על המקלות.
משפרת את סיבולת לב ריאה, שיווי משקל דינמי וקואורדינציה מתקדמת בין ארבעת הגפיים שלנו.
הליכה עם זוג המקלות היא דרך מתוחכמת לאנשים המעוניינים בפעילות גופנית לקבלת יתרונות בריאותיים מקסימליים המשולבים בהנאה ונוחות.

"לא צריך להיקרע ההליכה הנורדית תשיג תוצאות בהנאה"

לא צריך להיות מנוי בשום מועדון בריאות , קחו את המקלות וצאו לדרך !

איך בעצם הספורט הזה התחיל?
בשנות ה – 60 המוקדמות בפינלנד, מורה לחינוך גופני החלה לנסות את השימוש במקלות בשיעורי החנ"ג בביה"ס היסודי בו לימדה.
ברבות השנים מונתה למפקחת ארצית  לחנ"ג בפינלנד וממרום מעמדה הצליחה לעניין את משרד הספורט החינוך וממשלת פינלנד.
ספורטאי הישג בהחלקה למרחקים ארוכים, בשיתוף האוניברסיטה למדעי הספורט בפינלנד, ערכו ניסויים בשימוש במקלות הסקי להליכה בשטח מתוך מטרה לשמר את כושרם של גולשי השלג למרחקים ארוכים .
ההצלחה המוכחת של ההליכה הנורדית כספורט בריא ומחזק , הביאה לכך שהוכרז על ידי ממשלת פינלנד כספורט לאומי, מתוך מטרה לעודד את תושבי פינלאנד לעסוק בפעילות ספורטיבית.
מאות אלפים מקרב תושבי פינים עוסקים בהליכה נורדית באופן קבוע ושיטתי.

ההליכה הנורדית התפשטה במהירות מפינלנד לארצות הנורדיות השכנות ולשאר אירופה וצפון אמריקה, ארצות שבהן התושבים מכירים ועוסקים בגלישה ובהליכת שלג למרחקים ארוכים.
ספורט ההליכה הנורדית כפי שמתועד בכתבות, בעיתונים ובמחקרים שנעשו במאה הנוכחית התחיל בארה"ב משנת 1988 .
הסיבה היתה שאדם בשם טום רוטלין מארה"ב, רץ מרתון מקצועי ומחליק שלג למרחקים ארוכים, קרוס קאונטרי סקי, נאלץ כתוצאה מפגיעות בברכיים לחפש אלטרנטיבה והחל לרוץ עם מקלות סקי ונוכח לללמוד על ההקלה לברכיים, שאיפשרה הריצה עם המקלות .
שלב מקביל בפיתוח טכניקת המקלות היה, שטום החליט לוותר על הריצה ולהתמקד בפיתוח הליכה שתדמה את הקרוס קאנטרי סקי שכידוע גורמת הפעלת מקסימום קבוצות  שרירים בגוף בעת ההליכה. כך החל העיצוב של שיטת ההליכה האמריקאית בסגנון "EXESTRIDER".

האם ההליכה הנורדית מתאימה ואפשרית גם בארצות חמות שכמעט ואין בהן שלג ?
כידוע הטמפרטורה בישראל בעונת הקיץ נעה בין 30 – 40+ מעלות .
ברור לחלוטין שאפשר לבצע הליכה נורדית גם בישראל , אבל יש לשים לב להמלצות הבאות :

מהו הזמן המתאים ביום, להליכה נורדית: בתקופת הקיץ הישראלי, באיזורים עירוניים מומלץ לצאת מוקדם בבוקר מאחר והתחבורה עדיין מועטה, האוויר רענן יותר וחם פחות. כמו כן מומלץ ללכת בשעות הערב והלילה על שבילי ההליכה העירוניים ולהצטייד במחזירי אור ואפודה זוהרת לחצית נתיבי תחבורה.

המלצה למתקשים להתמיד באימון: הנח/י את המקלות באוטו ובדרכך מהעבודה הביתה אם את/ה עובר/ת בסמוך לפארק, שביל הליכה, טיילת, עצור/י וצא להליכה עפ"י הזמן שבידך והמשך/י הביתה. כך תבצע בודאות הפעילות היומית שלך.

לבוש מתאים להליכה נורדית : לבש/י לבוש קל הכולל חולצה קלה רצוי מאריג שמנדף זיעה, מכנסיים קצרים או טייטס לפי נוחותך, כובע, אפשרי עם מגן שמש לעורף, אפשר להשתמש בשרוולים מאריג לייקרה להגנת הזרועות מקרינת השמש.(שרוולים המשמשים רוכבי אופניים בתקופת הקייץ).

נעליים להליכה נורדית: מומלץ להצטייד בנעלי שטח מצוידות בסוליה מחורצת שמאימות להליכה נורדית בשטחים הפתוחים. נעלי הליכה ספורטיבית, או נעלי ריצה ישרתו אותנו כהלכה דוקא בהליכה על שבילים מרוצפים ובפארקים.
טיפ : הזמן מדרסים בהתאמה אישית לנוחות ההליכה.

גרביים : כדאי לגרוב גרביים אלסטיות, קלות ומנדפות את הזיעה, אותן ניתן לרכוש בחנויות לציוד ריצה ושטח בעיקר .

מים : חשוב מאוד ! להליכה למרחק/זמן ארוך ניתן לשאת על הגב מיכל מים מסיליקון המונח בתוך מנשא עם צינורית שתיה,ציוד כזה מאפשר שתייה תוך כדי ההליכה, ובעיקר מונע הצורך לשחרר את המקלות בכל פעם שאנו שותים.  חגורת מותן, עם פאוץ'שמתאים לנשיאת בקבוק עד 1 ליטר, ונרתיק לאיכסון מפתחות, טלפון נייד ותמרים או חטיף אנרגיה.

מקלות הליכה נורדית: סוג המקלות המומלץ בנוי במרבית המקרים מ – 2 פרקים ששמתכנסים פרק תחתון לתוך הפרק העליון . הידית חשוב שתהיה עשויה מגומי או משעם או שילוב של שניהם, למקל מחוברת כפפה נשלפת במנגנון שיחרור מהיר מהידית.
סוג אחד ייחודי של המקלות מצויד בידיות שמעוצבות עם שוליים תחתונים רחבים, מעין מדף קטן לתמיכת כף היד בדחיפה של המקל כנגד הקרקע . תוצרת אקסרסטריידר ארה"ב.

מקלות הליכה נורדית ניתן לרכוש באקוג'ים בטל: 0544-789922 , 03-94629911. איציק לוי הוא היבואן הבלעדי בישראל של מקלות מארה"ב מתוצרת "EXERSTRIDER" ושל GABEL ITALY ושל VIPOLE בישראל .

טכניקת אחיזה בסיסיות: במקל מצויד בכפפה נאחז ברכות ובקלות את הידית ונלחץ את המקל, מתוך הכפפה כלפי הקרקע.
במקלות אקסרסטריידר מחזיקים בידית האחיזה תוך השענת להב כף היד על המדף הצידי בתחתית הידית, מומלץ ורצוי לחבוק את הידית באצבעות סגורות אך רפויות.

ההליכה הנורדית מתאימה לכל אדם ולכל סוגי השטח – פארקים וגנים ציבוריים, מסלולי הליכה עירוניים, משטחי דשא,חוף הים, שדות, שבילים בהרים ואף דיונות חוליות והיא נפוצה מאוד באירופה : בפינלנד, ספרד, איטליה, קנדה, אוסטרליה, יפן, סין, דרום קוריאה, שויץ, סלובניה, גרמניה, אנגליה, ארה"ב ועוד.

חשוב !!!!

כמו בכל עיסוק ספורטיבי שיטתי, חשוב שתלמד/י את הטכניקה והתנועות הנכונות ממדריך הליכה נורדית מוסמך.
הדרך הבטוחה להשיג את מירב התועלת מסוג פעילות זה וגם להימנע מפגיעות ונזקים מיותרים. הכתובת בה תוכל ללמוד את כל הטכניקות הקיימות כיום בעולם היא אצל מדריכי ביה"ס הישראלי להליכה נורדית 03-9462911 .

יתרונות פיזיולוגיים ומעשיים של ההליכה הנורדית :

* שריפת קלוריות מוגברת באופן משמעותי  מאשר בהליכה רגילה באותם תנאים בדיוק: שטח, שעת היום, מהירות וכו'.
* מגדילה את צריכת החמצן ומשפרת סבולת הלב והריאה.
* מאפשרת תרגול ושיפור הקואורדינציה בין 4 הגפיים, שיפור שיווי המשקל הדינמי.
* חיזוק ממוקד ויעיל ביותר של חגורת הכתפיים, החזה, הגב והבטן ולכן מצוינת לשחרור מתח בשרירי הצוואר והכתפיים , ואפילו נמצאה כעוזרת לבעיות גב .
* חלוקת העומס בחלוקה מחודשת, בין הרגליים לבין הידיים מקלה בכך על המפרקים ומקטינה את הלחץ על מפרקי הירך, הברכיים וכפות הרגליים ואף על הגב התחתון.
* מאיטה את תופעות האוסטיאופורוזיס אצל מבוגרים גברים ובעיקר לנשים, ואף יוצרת גירוי לבנייה מחדש של רקמת העצמות אצל צעירים, ולכן מומלצת גם על ידי פיזיותרפיסטים ואורטופדים רבים בישראל .

חשוב לי להדגיש שעל פי תפיסת העולם שלי, שהליכה עם מקלות/ספורט ההליכה הנורדית, היא פעילות גופנית עם יתרונות רבים, הן לכל אדם בריא השואף לפעילות גופנית נמרצת ובמיוחד לשיפור כושר לב וריאה וטיפוח היציבה כולל רצים למרחקים ארוכים ואולטרא מרתונים , טרקים ומסעות, והן לאדם הסובל ממחלות או מגבלות גופניות ובכל קשת הגילאים נקבה וגם זכר.
* שיטת ההליכה המדליקה והמעניינת הזו, עם נגישות גבוהה שמאפשרת לקיים אותה בכל מקום ובכל שעה.
* הקלות שבה ניתן ללמוד אותה, הטכניקה הפשוטה והיעילה כל כך שניתן ללמוד את הבסיס אפילו במפגש אחד.
* העלויות הנמוכות, הבטיחות התנועתית והבריאותית וחשוב באותה מידה הערך והאיכות האקולוגית שלה: הפעילות היא נקייה ומונעת זיהום.
המתאמנים קשובים יותר לשמירת הסביבה בה הם מתאמנים, מעורבים ומדווחים על ליקויים ומפגעים, מספרים לאחרים ומרחיבים את מעגלי ההשפעה.
הנימוקים שלהלן הביאו אותי לבחור בה כאימון השלם שאני משתמש בקביעות באימוני הכושר השוטפים.
לצפיה בספריית סרטוני ההדרכה של המרכז הישראלי להליכה נורדית – לחץ כאן