03-9462911ecogym10@gmail.com

בואו לגלות את הסודות הנסתרים של ספורט ההליכה הנורדית

"השלג כבר הפשיר",
" מתכוננים לסקי באירופה?",
"אתה סובל ממשהו? חשבתי שזה לאנשים עם בעיות בריאות!",
"אני עדיין צעיר בשביל זה"…
אלה מקצת התגובות אותן הורגלתי לשמוע במהלך חמש השנים האחרונות בהן אני מקדם את ההליכה הנורדית בישראל.
החלטתי לחשוף בפניך את הסודות של ההליכה הנורדית שאף אחד עדיין לא סיפר לך.

למה נורדית ?
ההליכה עם המקלות, שמוצאה מקרוס קאנטרי סקי – החלקה למרחקים ארוכים בעזרת מחליקיים ומקלות (שונה מסקי – גלישה במורד).
מוצאה בארצות הצפון הקרות הנורדיות ועוצבה בפינלנד, ומשם לשבדיה, נורבגיה ויתר אירופה ובהמשך ליפן, סין, קנדה, ארה"ב ודרום אמריקה.
קרוס קאנטרי סקי הוא גם מקצוע ספורט אולימפי ובעונת הקיץ כשהשלגים הפשירו, חיפשו הגולשים והספורטאים דרכים להמשיך ולהתאמן וזה מה שהתפתח מאז ועד היום.

מה זה קשור אלינו בישראל החמה ?

אז זה קשור ועוד איך….. בישראל אנחנו עם שאוהב לטייל ולצעוד בצעדות עממיות, בשביל ישראל, ללכת בבוקר ובערב הליכה בריאותית בשבילים ובפארקים. דווקא מזג האוויר הנוח משך כל השנה מאפשר לנו לצעוד בנוחות.

למה הליכת הכושר הנורדית חיונית דווקא בתקופת הקורונה?
הסגרים שנועדו להשתלט על התפשטות וירוס הקורונה יצרו תופעות ומציאות שלא הכרנו שהפכו את החיים לחוצים מלווים בחרדה, כעסים, בעיות נפשיות והתגברות האלימות.
אנחנו מחפשים דרכים איך להפחית ולשחרר את הגוף והנפש ולמנוע את המחלות שמתפתחות בגללם.
ייחוד נוסף הוא שהספורט הזה מתקיים בחוץ, באוויר החופשי, מאפשר לשמור על ריחוק בטוח, אפשר להתאמן בכל מקום. מתאים לאנשים בכל רמת כושר ובמיוחד לאנשים ברמת כושר גופני נמוכה שרוצים להתחיל בפעילות גופנית ובוודאי אינם מסוגלים לרוץ.
בהמשך הפוסט אחשוף אותכם לתוצרים והתועלות שאנחנו מקבלים בהליכת הכושר הנורדית שעשויים להקל, להפחית את התסמינים ואף ליצור התנהלות נפשית וגופנית חיובית יותר.

בכל זאת למה צריך מקלות ?
הנה הולך להיחשף בפניך הסוד הנסתר הגדול !
בהליכת הכושר הרגילה/המסורתית שאנו צועדים, הרגליים הן מקדמות אותנו תוך שהן מפעילות כוח ודוחפות את הגוף מהקרקע לאט או מהר.
הידיים לעומתן, כן הידיים, במקרה הטוב מטלטלות במרץ כנגד האוויר ודוחפות אויר. תפקיד הידיים להשלים את התאום באלכסון בין יד לרגל נגדית ולאפשר הליכה יציבה ובמסלול ישר ככל האפשר וגם תוספת תנע להליכה !

למה, זה לא מספיק ?

נכון לא רע להיפך חשוב מאד וטוב לצעוד, אבל מה? חסר מרכיב פיתוח הכוח בפלג הגוף העליון והוא שפועל ומשתפר, רק עם קיימת התנגדות שגורמת למערכות הגוף להתאמץ יותר.
המקלות לעומת זאת מאפשרים לנצל את כוח פלג גוף עליון ליצירת התנגדות מול הקרקע על מנת לדחוף את משקולת הגוף קדימה.
למה בכלל ההתנגדות חשובה לגוף שלנו ?
התנגדות של משקולת הגוף השווה ל – X קילוגרמים, משפיעה על עוצמת הלחיצה על המקלות, התכסית ופני השטח ועוד, גורמים לגיוס לפעולה מאומצת את מרבית שרירי פלג הגוף העליון !
התוצרים שנקבל הם חיזוק שרירי פלג הגוף העליון כגון: ידיים, כתפיים, עורף, מקרבי שכמות, חזה, זוקפי הגב, בטן ועוד ובנוסף חיזוק של השלד בפלג הגוף העליון !

אלה התועלות הייחודיות היחידות של הליכה הכושר הנורדית ?
כמובן שישנן עוד רבות והנה חלק מהן:
חיזוק – הלחיצה בכוח הולך וגובר על המקלות, מאפשרת בנייה מוגבלת של מסת שריר גדולה יותר בפלג גוף עליון, שקיומה מאפשר תפקוד יעיל יותר בחיי יום יום.
בריאות – המאמץ המוגבר משפר את סבולת מערכת דם – לב – ריאות ואתה החיוניות.
הרזיה וחיטוב – הגברת המאמץ, כתוצאה משיתוף הגוף כולו במאמץ כנגד התנגדות הקרקע לדחיפת המקלות, מעלה את שריפת הקלוריות בהתאם לעוצמת הכוח שאשקיע נמדד מחקרית אפילו עד 40% יותר קלוריות מההליכה הרגילה/המסורתית.
כתוצאה מכך מתאפשר לי לזרז את תהליך שינוי הרכב הגוף: יותר שריר ופחות שומן מיותר ! (בשפה פשוטה הרזיה מהירה וחיטוב משופר)
משהו חשוב להזכיר לך: פועל יוצא נוסף, יותר מסת שרירים בגוף היא כמו "תנור" ששורף יותר קלוריות גם במשך שעות לאחר סיום האימון וגם כשישנים ! הידעת זאת ?

החיבור בין הליכת הכושר הנורדית לנפש, תודעה/מודעות ונשמה "מקלחת – יער"
"מקלחת יער" מיפן – צועדים בטבע בחורשה, יער, ואפשרי גם במדבר, פארק עירוני, חוף הים. מאטים את קצב הצעידה ברכות, פותחים את החושים ואת תשומת הלב לטבע ומבצעים פעילות פיזית מתונה, מומלץ לעצור ולשבת מתחת לעץ, לחבק גזע עץ, ללטף עלים ופרחים, לשכב על הקרקע או הדשא ולנשום עמוק ללא מחשבות. המטרה היא לרענן את הגוף והנפש ובעצם לקדם את בריאותנו.
הרעיון של "מקלחת היער "הוא לא רק לצאת מהעיר, אלא גם לקחת הפסקה משגרת החיים ולהימצא במודעות חושית מלאה בטבע כאן ועכשיו – ברגע הזה.
מחקרים שנעשו בנושא מוכיחים שיפור ממשי במערכת החיסון, עלייה בחיוניות, ירידה בהורמוני מתח וכן ירידה בחרדה, בדיכאון, בכעס, בעייפות ובבלבול. בנוסף, נמצאה השפעה חיובית על הורמון הקשור בפעילות המטבולית ובשריפת שומן, וכן הפחתת לחץ דם ביעילות דומה לזו של תרופת מרשם.

איך מתאמנים ?
הצעידה בחברותא עם מדריך – מעודדת התמדה, גיוון באימונים, מאפשרת בדרך שלנו גם השגת מטרות שאתה רוצה להשיג בתחום הגופני והנפש, יצירת קשרים חדשים, מחזקת, משמחת.
כיום קיימות הרבה קבוצות מודרכות ע"י מדריכי בית הספר הישראלי להליכה נורדית ברחבי הארץ.
צועדים נורדים מספרים על החוויה שלהם:
בוריס מספר " בהשראת הקבוצה והמדריך ועם שיפור הכושר פלאים, החלטתי לעשות מפנה במשקלי והצלחתי לרזות 12 ק"ג בתוך 4 חודשים, בזכות העידוד והתמיכה של חברי הקבוצה, ההליכה האינטנסיבית והחיזוק ותוכנית תזונה והגשמתי גם חלום לצעוד 21 ק"מ בסובב עמק וגם במרתון ת"א".

רמי
מספר, "מאז הצטרפתי לקבוצה הורדתי 10 ק"ג ועיצבתי גוף מוצק ומעוצב יותר, אבל החשוב מכל שבדיקות הדם שלי השתפרו והדהימו את הרופאה שלי. שווה לי"

דגנית
מספרת "בדיקות הדם והלב שלי הן הטובות ביותר שהיו לי אי פעם, הצלחתי להגשים חלום ולצעוד 10 ק"מ במרתון ת"א 2014 בפחות משעה וחצי. אני מאד אוהבת שאני ובעלי מצליחים לשתף את בני המשפחה שלנו באירועי הקבוצה. תודה" .

"להנות מהדרך ולהניח לתחרות ולתוצאות, הן ממתינות בהמשך הדרך"


היכן אפשר להתנסות, להכיר וללמוד את ההליכה הנורדית ?

לפרטים והרשמה מוקדמת להתנסות נא להתקשר:
אקוג'ים – הליכת כושר נורדית – 03-9462911
, 054-4789922